Hledání

Setkání československých válečných a poválečných letců

Publikováno: 24. 8. 2014

Kategorie: Jihočeský kraj

Hejtman Jiří Zimola se v sobotu 23. srpna 2014 zúčastnil XXI. Setkání čs. válečných a poválečných letců, jehož součástí bylo slavnostní odhalení pamětní desky věnované sestřeleným americkým letcům v srpnu 1944 nad Jindřichohradeckem. 


Akt se odehrál na hřbitově v obci Člunek. „Historie se opakuje, což koneckonců vidíme v současné době, takže si přeji, aby se lidé z historie poučili. Aby se z ní ale poučit mohli, musejí ji také dobře znát a připomínat si ji. Chci varovat před opakováním historie, které bude založeno na její neznalosti a zároveň chci strašně moc věřit, že my všichni, kteří jsme se tu shromáždili, správně chápeme odkaz, který nám padlí vojáci zanechali. A který bychom měli dále šířit,“ uvedl mimo jiné Zimola při svém projevu. Zároveň také ocenil Klub historie letectví Jindřichův Hradec v čele s Vladislavem Burianem, za spoluorganizování podobných akcí.

Při pietním ceremoniálu na hřbitově v obci Člunek na Jindřichohradecku byla odhalena pamětní deska. Ta je věnovaná památce amerických letců z osádky B – 24H Liberator „Sans Souci“ z 15. USAAF, kterou sestřelili němečtí stíhači 24. srpna 1944 v bitvě nad Jindřichohradeckem u obce Lomy. Nad slavnostním odhalením pamětní desky převzal kromě hejtmana Zimoly záštitu také starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. 

Galerie fotek